W ostatnim czasie media obiegły informacje dotyczące zmian w zakresie podróży z psami do USA. Właściciele czworonogów z przerażeniem czytali o zakazie lotów z psami do Ameryki, wprowadzonym od 1 sierpnia 2024. Dziś mamy 8 sierpnia i uwaga, uwaga – te przepisy zdążyły się już zmienić! Ale po kolei…
CDC, czyli Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, wprowadziło nowe przepisy na mocy których od 1 sierpnia właściciele psów muszą wypełnić specjalny nowy formularz (CDC Dog Import Form), a wszystkie psy wjeżdżające do USA muszą:
- mieć powyżej sześciu miesięcy,
- być oznakowane mikroczipem,
- posiadać potwierdzenie szczepień,
- wyglądać zdrowo po przybyciu do USA.
Dodatkowe ograniczenia i wymagania zależą od miejsca, w którym pies został zaszczepiony, oraz od tego, czy pies przebywał ostatnio w jednym z ponad 100 krajów uznanych za wysokiego ryzyka w związku z wścieklizną. Pies może musieć przejść test krwi lub być zmuszony do odbycia 28-dniowej kwarantanny w zarejestrowanym przez CDC obiekcie, którego koszty ponoszą właściciele. Może być również trudne udokumentowanie miejsca pobytu psa, zwłaszcza jeśli był bezpański.
Dokładne informacje dotyczące szczegółowych wymagań zależnych od tego, gdzie pies przebywał przez ostatnie 6 miesięcy znajdują się na stronie CDC.
Obawa zarażenia wścieklizną
Nowe regulacje spotkały się z dużym niezrozumieniem i oburzeniem społecznym, jednakże CDC tłumaczy swoją decyzję ryzykiem przywozu psów zarażonych wścieklizną na teren USA. Co prawda, wściekliznę psów uznaje się za wyeliminowaną w Stanach Zjednoczonych od 2007 roku, ale jak podaje CDC, wirus nadal występuje endemicznie w ponad 100 krajach, a nieszczepione psy wciąż mogą się zarazić od dzikich zwierząt. W USA najczęstszymi nosicielami wścieklizny są nietoperze, szopy, skunksy i lisy. Co więcej, od 2015 roku zidentyfikowano cztery przypadki psów z wścieklizną, które przybyły do Stanów Zjednoczonych, co wywołało obawy urzędników, że może ich przybywać więcej. Przedstawiciele CDC zauważyli również wzrost liczby niekompletnych lub podrobionych świadectw szczepień przeciwko wściekliźnie, a coraz większej liczbie szczeniąt odmówiono wjazdu, ponieważ były zbyt młode, aby mogły być w pełni zaszczepione.
Transport psa do USA w samolocie – aktualizacja!
Z uwagi na zaostrzenie przepisów dotyczących przywozu psów do USA, na początku sierpnia wiele linii lotniczych wprowadziło ograniczenia dotyczące transportu psów samolotem. Na taki krok zdecydowały się między innymi Lufthansa, Finnair czy PLL LOT, czyli główne linie latające z Polski do USA. Od 1 sierpnia nie można było przewozić psów do USA ani na pokładzie samolotu, ani w luku bagażowym, jednakże po kilku dniach PLL LOT zdecydował się znieść zawieszenie podróży dla psów do USA!
Obecne procedury nakładają na właścicieli psów wysłanie do przewoźnika odpowiednich dokumentów do rozpatrzenia przez PLL LOT najpóźniej 48h przed wylotem i oczekiwanie na decyzję. W przypadku decyzji pozytywnej, można wykupić usługę transportu psa do USA. Ponieważ przepisy zmieniają się niemalże codziennie i nie wiadomo jak długo potrwa taka sytuacja, zalecamy sprawdzanie aktualnych informacji na stronie przewoźnika: Link do strony PLL LOT
Co ciekawe, zasady transportu kotów i fretek do USA nie uległy zmianie, a zatem można swobodnie podróżować z mniejszymi zwierzętami w transporterze na pokładzie samolotu.
Szymkowicz Law
Jeśli rozważasz wycieczkę lub przeprowadzkę do USA, zachęcamy do kontaktu! Nasza kancelaria oferuje profesjonalne wsparcie i doradztwo w zakresie wiz imigracyjnych i nieimigracyjnych.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegółowe i dostosowane do Twoich potrzeb porady z zakresu imigracji do USA.